Jak nie stracić omega-3 w Łososiu Jurajskim
O tym dlaczego warto jeść ryby pisaliśmy już wcześniej, a dobroczynność kwasów tuszczowych omega-3 na organizm człowieka opisywaliśmy tutaj …
Jednak zawartość kwasów omega-3 jest największa w surowej rybie. Obróbka termiczna powoduje obniżenie poziomu EPA i DHA w mięsie.
Kwasy tłuszczowe omega-3 to nazwa zbiorcza trzech rodzajów kwasów tłuszczowych nienasyconych:
- eikozapentaenowego (EPA)
- dokozaheksaenowego (DHA)
- α-linolenowego (ALA
Zawartość kwasów omega-3 jest największa w surowej rybie, a obróbka termiczna powoduje obniżenie poziomu EPA i DHA w mięsie. A co zrobić jeśli surowa ryba jest dla Was nie do przyjęcia…
W takim przypadku można wykorzystać jeden z trzech sposobów na łososia:
- Włączenie do diety łososia wędzonego na zimno lub wcześniej leżakującego w soli morskiej – grubo zasypany w głębokim naczyniu, wstawiony do lodówki na minimum 24 h
- Marynowanie ryby w kwaśnym soku np. limonkowym lub cytrynowym – w naszych przepisach odnajdziecie pikantne Ceviche na sałatce z buraczków,
- Gotowanie ryby w wodzie lub na parze,
- Przyrządzanie ryby bez dostępu powietrza w niskiej temperaturze metodą sous vide,
- Pieczenie ryby bez dodatku tłuszczu w niskiej temperaturze.
Wszystkie wymienione wyżej opcje nie degradują EPA i DHA zawartych w rybach w takim stopniu jak grillowanie, smażenie czy frytowanie. W artykule znajdującym się pod tym LINKEM odnajdziecie szczegółowe informacje odnośnie wpływu obróbki cieplnej na zawartość kwasów omega-3.