Wywiad PKO BP z Tomaszem Karapudą, czyli o Łososiu od źródła Dodano 25.07.2019r.

Kilka dni temu Tomasz Karapuda, prezes spółki Jurassic Salmon udzielił wywiadu dla serwisu Bankomania Banku PKO BP. Jeśli chcecie poczytać więcej na temat naszej hodowli, zapraszamy do źródła. Pan Tomasz jest jedną z osób, która stworzyła ideę Łososia Jurajskiego.

Jurassic Salmon – unikalna w skali światowej hodowla łososi

Zakład Chowu i Hodowli Ryb Jurassic Salmon w Janowie pod Karnicami został założony w maju 2013 r. przez Kazimierza Karapudę oraz jego syna Tomasza. To pierwsza na świecie w pełni proekologiczna ferma łososia atlantyckiego wykorzystująca wodę geotermalną sprzed 150 mln lat. Stanowi odpowiedź na stale rosnący popyt na ryby oraz produkty rybne, przy równoczesnym kurczeniu się naturalnych zasobów ryb w morzach i oceanach.

Co skłoniło Was do rozpoczęcia działalności, polegającej na chowie i hodowli łososia atlantyckiego?

Tomasz Karapuda, prezes spółki Jurassic Salmon: Zacznę od tego, że Jurassic Salmon to bardzo ambitny projekt. Po czterech latach działalności wciąż jesteśmy jedyną hodowlą na świecie, która wykorzystuje wody termalne. Udowadniamy, że można wyhodować dwuśrodowiskową dziką rybę drapieżną bez szczepień, bez antybiotyków i żadnej chemii na lądzie, mając wyłącznie dostęp do wody. Ale do wody wyjątkowej, bo pochodzącej z odwiertu o głębokości 1225 m z okresu Dolnej Jury, której wiek szacowany jest na przeszło 150 mln lat.

więcej znajdziecie tutaj na łamach portalu bankomania.pkobp.pl