Jak przygotować ryby… Dodano 24.07.2018r.

Tłuszcz, który znajdziemy w mięsie ryb tłustych jest świetnym nośnikiem smaku, dlatego daje nam większe pole manewru… Te ryby  możemy z powodzeniem piec i smażyć nawet na patelni teflonowej, bez użycia dodatkowego tłuszczu, który jest po prostu zbędny.

Z kolei ryby chude najlepiej gotować na parze, natomiast, jeżeli chcemy je upiec, warto najpierw skropić je delikatnie olejem.

 

Powinniśmy także wiedzieć, że w najgrubszym miejscu ryba w trakcie obróbki termicznej powinna mieć ok. 55 stopni, abyśmy miei pewność, że ryba będzie soczysta, a nie surowa czy sucha.

 

Jak przygotowac ryby?

Do smażenia ryb warto wybrac dobrze nam znany olej, na który rybę kładziemy jak już olej będzie dobrze rozgrzany i krótko smażymy z każdej strony.

W przypadku duszenia najlepiej wybierać ryby morskie – najpierw należy oprószyć rybę przyprawami oraz mąką, obsmażyć z dwóch stron i dopiero wtedy dusić – zazwyczaj wystarcza od 10 do 30 minut.  Wszystko zależy od dodatków. Pamiętajcie, że niekiedy dobrze jest najpierw udusić dodatki, a dopiero na końcu wrzucić rybę (podobnie jak w przypadku zupy rybnej najpierw przygotowujemy wywar, a rybę dodajemy dosłownie na kilka minut).

Natomiast jeśli chcemy upiec rybę, warto zrobić to w temperaturze najpierw 250 stopni – białka szybko się zetną, a mięso zarumieni, a następnie należy zmniejszyć temperaturę do 180 stopni. Mięso będzie soczyste i pełne smaku, jeśli oprószysz ją solą i przyprawami, a następnie upieczesz w folii – gwarancja pysznego smaku i niewysuszonego mięsa gwarantowana. Tak zawinęte w folii , będą idealne także pieczone na grillu…

 

Dla przypomnienia:

Ryby morskie: łosoś, makrela, tuńczyk, śledź, halibut, dorsz, szprot,
Ryby słodkowodne: leszcz, brzana, karaś, karp, pstrąg, płoć lin, jesiotr, sandacz.

Ryby chude: morszczuk, dorsz, tilapia, sandacz, kergulena, sola, lin, szczupak, miruna, mintaj, panga, płastuga, flądra,dorada, leszcz, płoć,
Ryby średniotłuste: pstrąg, karmazyn, karp, turbot,
Ryby tłuste: halibut, łosoś, węgorz, tuńczyk, śledź, makrela, sardynka, szprot.